Jako že letní

06.07.2024

Dnes je asi sobota. S volnými dny mám v hlavě posuny. Děsí mě to. Abych si uvědomila, který den žiju.

Dnes úplně krátce. Den jak přes kopírák, jen úplně odlišný od těch jiných.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-07-06-cekani-na-snidani

Otevírám dveře do zahrady. Žofie způsobně čeká na snídani. Kde je její divokost, nedočkavost, skákání do šuplíka s vůněmi? Mourek se přikolébal jak starý koráb. Rozvážně. Klidně. Ze strany na stranu si přehazoval svůj velký břich.

Má být údajně vedro. Uvidíme. Už mě štvou. To je jako když jdete do kina a nevíte na co. Nebo víte, ale oni vám zahrají jiný film. Měla bych očesat angrešt, když nám ho letos příroda nadělila. Vařím květák. Prý pohanková mouka s pivem osolit a obalit. Jenže já mám pohanku nadrcenou. Nemá se přemílat. Zkouším obalit v těstíčku vařené růžičky. No, není to nějaký zázrak. Z pánve přesouvám do trouby. Jdu oběhnout zahradu. Nemohu se donakochat, že mi všechno roste. Mně! Maličko jsme se už vyučila, ale jen maličko. Spíš k zahradě hovořím. Otevírám skleník.

- Dobrý den! Vy tu máte horko. Trošku vám vyvětrám.

Obhlížím, jestli se mi nedostal nějaký slimák dovnitř. Jak to, že jsou zas proděravělé listy u kedlubny! Tady někdy musí být. Já si na něj večer počíhám. A ráda. Exekuci nyní nedělám píchancem. Jen solí. Fuj. Slizáci!

Koukám, že jsem kozla včera nechala dokončit řádky brambor. Ty vorle! On je odhrnul. Normálně brambory i koňské vdolky nahoře na hlíně. Jdu je zasypat. Zahrnout.

Poledne. Petroušek volá. 

- Petroušku, mohl bys mi říci, cos´   to tam včera vyváděl u těch brambor?

Očekávám divení. A je tu divení. Velké. Neví, o co jde.

Směju se. To je syn zahradníka! Ten syn, jak viděl zahradu z viaduktu a bylo to z rychlíku.

Ve dvě je tu. Obědváme. Já květák s novými našimi pidibrambůrky. Jsou moc, ale moc dobroučké. Petroušek ovocné knedlíky od včera. Polívka nám zbude ještě na zítra.

Jde z kompostéru vydolovat kompost. Ubezpečuje se, že má opravdu nasypat na bramborový záhon. Ano, jsou tam dva řádky, ale jsou k nerozpoznání. Ano, zasypat.

Sedáme a odpočíváme.

. Peťuš, na noc jsem rudbekii obalila gázovinou. Šli na ni asi tři šmejdi. Na jednu křehkou květinu. A podívej, jak mi kvetou támhle ty modré semenáče. Nějak se jmenují osteospermum? Počkej. To si pletu. Platykodon. Koupila jsem je jako malou kytičku, rozrostly se. To je u mě umění. Nezahubila jsem je. Vzadu u kompostu už se derou nočenky. Tady vpředu mi je asi jak vystrčí lísteček v noci spasou ta rezatá jelita.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-07-06-mourek-se-rehta-relaxuje

Moureček se chladil v trávě. Mezitím na něj vlezlo sluníčko. Odtahuji ho do stínku. Tam vydržel až do večera.


Prosba lesa

    Ticho

    Když umíš naslouchat šepotu lesa.

    Krásny to pocit a srdce jen plesá...

    Slova jsou zbytečná. Ticho je třeba.

    Jen vypustit myšlenky a všechno se vstřebá.

    ( 1003 )

    Báseň: Rosťa Sheffield

    O ticho v zahradě prosím i já. 

    Pračka doprala. Vymáchat prádlo v octové vodě. Jestlipak lidi používají aviváž? Dám do P. S. takové hezké psaníčko o aviváži. Jak je tělu nesmírně jedovatá. Škodlivá. Ohrožující. Ještě jdu uklidit ložnici. Vytřít chodby. Do bazénu se deru pozdě odpoledne. Petroušek tvrdí, že se smočil a že je tam vichr. Já se smáčím, vichr není. Užívám si sluníčko. Nahotu. Letos máme místo, kam na nás nikdo nevidí. Jako dřív. Celá zahrada byla krytá zelení. U sousedů z jedné strany se někdo koupe. Neslyším dětské dovádění. To mi nevadí. Naopak, mám ráda jejich hlasy, jejich blbnutí při vodních hrátkách. Z druhé strany zaplaťbůh taky klid. Včera večer vyhrávali. Hodně nahlas. Na celou ulici. Strašné. Vetřelci. Vetřelci do ulice. Vetřelci do zahrady. Vetřelci do uzoučké nudle mezi domy. Vetřelci do klidu. Vetřelci u našeho plotu. Nevykopou nálety. Dlažbu z chodníku mají na našem plotě. Už dávno ihned po kolaudaci měli dát chodník do pořádku. Vetřelci s hlukem. Vetřelci s nepořádkem. Vetřelci sedící na našem plotě. Poslouchající a čumící. Zkrátka vetřelci. Vtrhli sem. Bývalý starosta ve Zpravodaji žádal, aby lidé dodržovali o víkendu klid. Žádné sekání, rušení ticha. Prý aby to nemusel dávat do vyhlášky. Vcelku se to dodržuje. Naše sousedy musel Petroušek o Velikonocích stopnout. Je fakt, že byl ihned klid. Oni si neuvědomují, že přišli z paneláku. Nepřipouštějí, že by si tu rádi panelák udělali. Ne. Tady je vilová klidná čtvrť. Žádné řevy. Ticho. Prázdná ulice. Před jejich domem tři a více aut. Jejich návštěvy chtějí parkovat před naším domem. Ne. Nebudou. Obtěžují svým vetřelstvím.

    Tak tedy užívám klidu. Ráchám se. Klid a ticho z obou stran zahrady. Usedám na sluníčko. Poslouchám z mobilu nějakou hezkou četbu o pronásledování evangelíků.

    Pročítám o Crhovi a Strachotovi. Včera měli výročí pokažení naší vzdělanosti, zničení našeho unikátního obrázkového a energetického písma.

    https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-07-06-crha-se-strachotou

    Hanca Wilczková

    Kdo skutečně byli dva bratři, přicházející "zvěstovat" novou víru - náboženství a zároveň si donesli "nové" písmo? Co se učí ve školních lavicích a co skutečně je možné vyhodnotit z děje-pisných pramenů?

    Kdo je vyslal a kdo jim určil, že budou zvěrozvěstové? Kde vzali to nové písmo hlaholici, když tu existovalo písmo BUKVICA? Proč je oslavujeme jako "zachránce" a vykupitele, kteří nám donesli gramotnost a "křesťanství"?

    Byli to "dobromilové", kteří ve jménu "gramotnosti" vytvořili systém, který říká, že člověk má být poslušný Bohu, že se může vykoupit z hříchů, že musí poslouchat vyvolené. Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak se jim vlastně podařilo přesvědčit takové množství lidí, aby se dalo na cestu křesťanství? A když teda donesli tu gramotnost, proč až do roku 1781 byla spousta lidí písma a čísel neznalých?

    Hřích je mimořádně praktický k tomu, aby člověka ovládl a učinil jej závislým. A křesťanství ukazuje tomuto hříšníkovi cestu k jeho vysvobození , ke spáse. Stačí jenom, aby učinil to či ono - nebo zaplatil - a hříchy jsou zrušeny. (hřích není přírodní zákon - je to jen výmysl člověka k ovládnutí svých "bližních".

    A co nastalo po jejich příchodu? Dokážete si spojit souvislosti s křižáckými výpravami - vyvražďováním a pleněním toho, co tu bylo jako bohatství země. Prostě genocida.

    A tak nějak se to kopíruje již několik sto let. Zdokonalují svou metodiku, tenkrát to byli "Metodějové" dnes na to máme poslance v té unii evropské.

    A pokud vás to trochu vyděsilo, prohlídněte si pořádně přiložený obrázek. Všímavému hodně napoví.

    Nevím, jestli schválně použila zvěrozvěstové. To mi tvrdili občas i studenti. Do maturity si zapamatovali, víra a zvěst - věrozvěstové. (Falešní.)

    Někteří lidé píší, že je to nesmysl. Mnoho oponentů jim klade otázky, ať uvedou přesně, co jim vadí. Rozesmály mě dvě odpovědi.

    Pavel Herbrych

    Náhodou to od nich bylo hezký. Jinak by včera nebyl svátek a volno.

    Josef Vilček

    Pavel Herbrych ...a že nepřišli každý v jiný den, svátky/volna mohly být dva!

    Tana Ce

    Pavel Herbrych volno je jediné pozitivní, co na těch dvou řeckých věrozvěstech od dětství vnímám. :DJinak jsme tu již vše měli i před nimi. Státní zřízení, písmo i náboženství.

    Reakce na osobitý názor pana Romana Zejdy nenechali lidi v klidu:

    Roman Zejda

    Tak tohle je fakt kvalitní blábol. Stačí přečíst první část první věty: Kdo skutečně byli dva bratři, přicházející "zvěstovat" novou víru - náboženství...... a už nepotřebujete pokračovat. Mě fakt baví všichni ti "hystorycy" amatéři, kteří začnou tím, že ti dva k nám přišli "zvěstovat novou víru"...... Ale co, vždyť už Chocholouškův lapiduch Arnošt říkal: "Ať si pindá. Na to my jsme zvyklí."

    Asi taky nevyšel před vrátka. Odpovědi – smršť. Poslední to rozčísl Vladimír Kremsa

    Roman Zejda drž hubu, jsi trotl!!!!

    Připisuji svou poznámku:

    Irena Hrobská

    Do 19. stol. se jim říkalo Crha a Strachota. Proč asi? Vyhrožování useknutím ruky, odvedením do otroctví, sebráním majetku a jiné libůstky, pokud nepřijdou od svých slovanských bohů k to mu jedinému. Sepsali pro Slovany Zákon sjudnyj ljudem. Vykradli naší písemnou tabulku, která se četla zleva doprava, zprava doleva, úhlopříčně atd. Měli jsme obrazové dokonalé energetické písmo. Např. O oko, tvar oka... Zničili naši tisíciletou vzdělanost. Měli jsme vše – zřízení, vzdělanost, písmo…

    https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-07-06-hraju-si-tvorim

    Začíná se schylovat k bouři. Tvořím letní věnec. Spěchám. Vítr mi bere traviny, klásky, květy. Popálila jsem si rozpálenou hmotou z tavné pistole dlaň. Co použít? Osvědčený Herbalife gel s aloe vera? Zkusím zázračnou Aseu. A navrch Herbalife. Bolest v okamžení přestala. A za chvíli ruka zbledla. Jako by se mě žhavá tyčinka ani nedotkla.

    Sklízím. Vítr ustal. Nikde se nehne ani lísteček. Divné ticho. Petroušek dostal svolení. Může mi zalít rajčata a okurky. On nemá pro zahradničení cit. Nesáhne do květináče, aby zjistil vlhkost půdy.

    Jdu na slimáky. Tak – u rudbekie připravena pěchota tří obrovských krav. Šup. Nasolit. Jdu k osteospermum v kamenném korýtku. Ó, připravena dělostřelecká baterie dvou velkých býků. Nasolit. Jdu se podívat k nevěstiným závojům. Ano. Připraveni na večeři. Beru jednoho za druhým. Mám plný pytel. Házím do něj rukavici. Zavazuji ho. Adieu!

    Jdu se osprchovat. Na chodidle ne a ne něco domýt. Ty bláho! Chodila jsem bosa. Nějakého jsem asi trefila chodidlem. Fůj. Beru pemzu. Ne. Slimáka nesmyješ. Rudbekijka pro jistotu obalena gázovinou.

    Dnes jsem si prohlížela fotky s maminkou před čtyřmi lety. To už jsme se scházely jen dole v altánku. Maminka věčně nastrojena v zimním svetru, někdy v bundě. Dole bývalo chladno. Nemohly jsme na její krásnou terasu. Platily jsme drahý pokoj, ale terasy se nevyužívaly. Nejvíc Tě, mami, uměl rozesmát Péťa. A vozíval Tě mladý pečovatel. Tak šikovný. Fakt, toho jsem si vážila. Mami, na obrázcích se směješ. Potřebovala jsem Ti zvednout vibrace. Včera jsem se na fotkách smála já, Ty ses´   tak nepřítomně dívala. Jako do budoucna. Tak smutně.

    Taky mi FB připomněl koťata naší Zrzečky. Už byla třítýdenní. Mourek chodil načuhovat. Byl hodný už tehdy. Zrzka měla koťata s jiným, ale on by klidně souhlasil s otcovstvím v rodném listě. Co na tom, že to byla všechno zrzčata a maskovaná telátka. 

    Zvláštní den. Horký. Větrný. S bezvětřím. Vlastně ani tak horký ne. Jako za dob našeho mládí. Ani voda nebyla teplá tak, jak jsem si s grilováním 5G přivykla. Žádných 32°C. Jen 26. No jo, to v mládí, když bylo okolo dvaceti čtyř, pěti, to už muselo být, když dvacet šest stupňů!, tak to voda byla určitě daleko chladivější. A vlezli jsme do ní. Nebylo v módě otužování, koupání v zimě. Zvláštní. Večer najednou jako když slunce shodí ze skály. Tma. Lucerny a svítilny se rozsvítily v předstihu. Naše město patřilo k těm s varováním. Před půlnocí měla přijít bouře. Ani hrom, ani blesk. Žofie šla prve ven. Slyším jemný deštíček. Je půl třetí.

    Dobrou noc!

    Opáčko - při dnešním máchání prádla jsem si říkala, že třeba zas někoho odradím od chemických zdraví škodlivých jedovatých aviváží

    Irena Hrobská

    26. dubna 2018 •

    Už třetí rok neavivážuji. Do vany napustím vodu, prádlo z pračky s max. počtem máchání do ní naházím, chlejstnu ocet, vymáchám. Vlasy - poslední opláchnutí - s octem. Tak to bylo u nás doma. Kupuji ocet po balících. Myju v octové vodě ovoce, zeleninu, pak do misky s šungitovou vodou. To je špíny. V létě se snažím octovat aspoň přes mokré ručníky - proti chemtrails. Valný účinek to nemá, musela bych zahradu poklást lavory s octovou vodou. Ocet - ANO. Babiš NE.

    Jiři Keříčková

    Jedna z nejjedovatějších věcí doma - AVIVÁŽ

    Zdroji znečištění ovzduší si většina z nás představuje vnější faktory, jako jsou fabriky, automobily či teplárny. A přitom i v našich domovech míváme často zdroje nebezpečných látek. Na naší stránce jsme již psali například o osvěžovačích vzduchu či vonných svíčkách. Přestože se jedná o nebezpečné věci, nejsou hlavním zdrojem toxinů. Tím je něco úplně jiného, o čem zřejmě ani jen netušíte. Největším znečišťovatelem vzduchu v našich domácnostech jsou totiž aviváže, respektive změkčovače prádla. V čem tkví problém aviváží na prádlo? Aviváže jsou často v reklamách zobrazovány, jako něco velmi příjemné. Seznam známých toxinů, které se do vašeho těla mohou dostat buď přes kůži nošením "zjemnění" prádla, nebo inhalací během jeho sušení či uskladnění ve skříni. Následně vám pak začnou způsobovat celou paletu zdravotních problémů a vy ani jen netušíte, co může být příčinou. Zvláště velkému nebezpečí jsou vystaveny vaše děti.

    Chloroform

    Tato látka se používala na anestezii v 19. století až do počátku 20. století, kdy se zjistil její potenciál způsobovat srdeční arytmii. Dokonce, jako karcinogenní neurotoxin, je uvedena i na seznamu nebezpečných látek vydaného americkou federální EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí). Vdechování chloroformu může vést ke ztrátě vědomí, nevolnostem, bolestem hlavy, závratí a ospalosti. Má potenciál také zhoršovat zdravotní potíže se srdcem, ledvinami či játry. Účinky chloroformu se zesilují při vystavení teplu.

    A-Terpineol

    Tato substance vyvolává poruchy centrálního nervového systému, což znamená problémy spojené s mozkem a míchou jako jsou Alzheimerova choroba, ADHD, demence, roztroušená skleróza, Parkinsonovu nemoc, epileptické záchvaty, mozková mrtvice a Syndrom náhlého úmrtí kojence. Časné příznaky poruch centrálního nervového systému zahrnují aspasii (problémy s vyjadřováním), rozmazané vidění, dezorientaci, závratě, bolesti hlavy, hlad, ztrátu paměti, ztuhlost tváře a bolesti v krku a zádech. A-Terpineol také dráždí sliznice nosu, krku a průdušek.

    Po vdechování může vyvolat respirační útlum, zápal plic či dokonce smrtelný edém plic.

    Benzyl alkohol

    Jde o známý dráždič horních cest dýchacích. Může také způsobovat poruchy centrálního nervového systému, jako jsou bolesti hlavy, nevolnosti, točení hlavy a dramatický pokles krevního tlaku.

    Benzyl acetát

    Tato látka je podezřívána z vyvolávání rakoviny slinivky. Její výpary dráždí oči a dýchací cesty. Do těla se dokáže dostat nejen Inhalací, ale i absorpcí přes pokožku

    Pepan

    Je další složkou aviváží na prádlo, která je na seznamu nebezpečných chemikálií americké Agentury pro ochranu životního prostředí EPA. Podobně, jako předešlé látky, je pro tělo škodlivá při vdechování.

    Etyl acetát

    Jde o substanci, která irituje oči a dýchací cesty. Může také vyvolat prudké bolesti hlavy a ztrátu vědomí. Dále poškozuje játra a ledviny.

    Kafr

    Stejně jako u předešlých chemikálií, i kafr je zahrnut do seznamu nebezpečných látek agentury EPA. Snadno se absorbuje přes pokožku, dráždí oči, nos a hrdlo. Může také vyvolávat nevolnosti, zmatení, závratě, svalové záškuby a křeče.

    Linalool

    Jde sice o přírodně se vyskytující látku, například v květech, která pěkně voní, avšak ve vyšších koncentracích může způsobovat problémy centrálního nervového systému.

    Při testech na zvířatech, které jí byly vystaveny, vyvolávala u nich smrt.

    Ftaláty

    Používají se k tomu, aby prodloužili trvání vůní. U lidí však vyvolávají hormonální poruchy, rakovinu prsu a problémy s reprodukčními orgány.

    Limonene,

    Jde o chemikálii s vůní pomerančů a citrusových plodů. Je však také známým karcinogenům a kromě toho způsobuje podráždění očí a kůže.

    Co na to výrobci aviváží?

    Výrobci těchto produktů jsou si plně vědomi uvedených rizik, proto na obalech mnoha aviváží najdete varování, že by se neměly používat na oblečení pro spaní u malých dětí.

    Zarážející a ironické na tom je, že mnozí písmenky znázorňují velké obrázky dětí s hračkami.

    Řešením uvedeného problému je buď nepoužívat aviváže vůbec, nebo si vyrobit aviváž vlastní. Naštěstí je to jednodušší, než si možná myslíte.

    Jak si vyrobit radši vlastní aviváže

    Základem po domácku vyrobené aviváže je ocet.

    Jde o velmi levnou a netoxickou látku.

    Přirozeným způsobem odstraňuje mýdlové usazeniny a také pomáhá se snižováním statické tvorby elektřiny v textíkách.

    Ocet obsahuje malé množství sodíku a draslíku, které zjemňují tvrdou vodu.

    Ingredience:

    Na výrobu domácí aviváže potřebujete:

    0,5 dcl octa

    1,5 dcl vody

    pár kapek esenciálního oleje pro vůni

    Výroba:

    Smíchejte vodu s octem v uvedeném poměru (1 díl octu na 3 díly vody).

    Pak do toho nakapejte pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje, znovu zamíchejte a vaše domácí aviváž je hotová.