Druhá neděle adventní s loučením

08.12.2024

Půl osmé. Ještě spím. Kolik je? Ješiši, půl jedenácté. Za chvíli přijedou. Ale to jsem si hezky odpočinula! Petroušek na stadioně. Všechno stíhám. Klídek. Po poledni volám Lindě.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-12-08-rano

- Už odjeli. Asi tak před půl hodinkou.

- Za chvíli jsme u tebe. Jsme v obchodě. Kupujeme něco na cestu. 

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-12-08-vzpominka-na-maminku

Dělám směs z koření, balsamica, oleje, škrobu. Stará krabička škrobu s maminčiným nápisem 6,70 je na konci. Hledám další. Zase si ji maminka pečlivě popsala. Na krabičce je X/2005. Pytlíček měl ustřižený růžek. Mami, to byl dotek s tebou. Ťuklas´   do mě. Nezapomínám. Den co den tě nosím v mysli i v srdci. Vzpomínám. Poslední adventy jsem ti zpříjemňovala koncerty, výstavami, společným pečením cukroví, koledičkami, purpurou… Mami!

Dnes zapálena druhá svíce na adventním věnci.  Láska. 

Obědu moc nedali. Míša má prý vystavovat řadu faktur.

- Holky, běžte si čarovat. Já si tu Dominička ohlídám.

- Domi, jen tady. Kočka je schovaná. Bojí se tě.

- Ano, ano.

Okáč kudrnatý.

Chatička vyhřátá. Bereme si kyvadélka. Dnes se věnujeme věštění. Otázky. Správný úchyt řetízku. Povídáme si. Řehtáme se. Kouzelný den. V těchto časech zařazujeme více odpočinku. Příroda se uložila ke spánku. My polevujeme v aktivitách. Už jen pečení, příprava na návrat slunce. 

S Luckou hovoříme o znameních. Ona je zemská. Já vodní.

Země, oheň, voda a vzduch – se v evropském pojetí promítá do dvanácti znamení zvěrokruhu, která se rozdělují na zemská (Býk, Panna, Kozoroh), vodní (Rak, Štír, Ryby), ohnivá (Beran, Lev, Střelec) a vzdušná (Blíženci, Váhy, Vodnář)

Vyprávím, jak jsme s Lindou asi před osmi lety sledovaly jakýsi pořad o vinicích. Mluvil tam nějaký inženýr. Jeho obor s přírodou, zemědělstvím neměl nic společného. Stal se majitelem vinice. Producérem vína.

- Lindo, to je býk.

Linda zaťukala na ntb. Hned si ho vygoolila.

- Mami, jak to víš? Je to býk. 

Protože býk je spojen se zemí. Pokud chtějí mít rodiče třeba právníka. On vystuduje, aby jim udělal radost. Ale pak se stane právníkem zemědělského družstva. Táhne ho to k zemi, k půdě. A tenhle se stal majitelem vinic. 

Počítáme si, kdy jsme otěhotněly. Kdy se děti vyklubaly. Já vodní – to mám lehčí. Lucka zem to má těžší. Potřebuje teplo. Před Dominičkem odletěli s Míšou na měsíc na Bali. Do tepla. To už dítě voda nevezme. Neuplave. Rak je voda. Ten to má snadnější. 

Zima je tu. V chladných měsících si především chraňme oslabenou energii a posilujme vnitřní teplo. Jak? Vhodnou a vyváženou stravou a dostatkem tepla a odpočinku. Můžeme se otužovat. Vstoupím-li do sněhu horkým chodidlem, mohu. Ale pak se vracím domů na horkou dlažbu. Nohy mám zahřáté. Sníh pálí. Hřeje.

Lucka mi říká, jak nosí svetrové šaty. Jak se neustále drží v teple. I v chaloupce si sedla zády ke kamnům. Připravuje tělo. Šuškáme si, že si tělo připravuje i někdo jiný. Jasně. Příroda je mocná. 

Hřejeme tělo povrchem – teplým oblečením. A prohříváme i zevnitř. Na podzim a v zimě jsme náchylnější k onemocnění. Expanzivní energie spí. Regeneruje se. Je třeba dostat energii na povrch a cíleně vytvářet energetické brnění.

Teď v zimě není vhodné jíst jižní ovoce – kiwi, pomeranče, mandarinky, banány… Prochlazuje nás. Škodí. Pokud nabídneme dítěti kiwi, dostane rýmu. Dáme znovu kiwi, vždyť mívalo hodně vitamínu C. Ne. Rýma se zhorší.  My máme jíst to, co roste tady. Jablka, kroupy, zelí, červenou řepu. Čerstvé ovoce a zeleninu jezte v zimě jen výjimečně. Opravdu to s těmi vitamíny není tak horké, jak se říká. Čerstvé ovoce a zelenina ochlazují organizmus. Naše cévy se dostatečně neprokrvují a takto nedávají průchod imunitě, když potřebuje vyrazit do boje. Celou zimu vařím horký jablíčkový kompot. Přidám třeba jahody, meruňky... Ale teplý!! Žádné papriky, okurky, rajčata. Ne. Namají tu co dělat. 

Mimochodem většina imunity, asi 80 nebo víc procent, sídlí v tlustém střevě. Právě teď je období plic a tlustého střeva. Nutno tento tělesný kanál pročistit. Jak? Kysané zelí, křen, červenou řepu. Vhodné zapékat, ohřívat.

K prohřívání můžeme použít vše, co pálí. Ohnivé papričky, skořici, zázvor, křen. Má se prý uvařit, i když ztratí vitamíny. Prý vařený má lepší účinky. Můžeme popíjet zázvorovou vodu. Bez citrónu a medu.

Lidé si v nemoci vzpomenou na citron. Slyšela jsem, že nějakým laboratorním způsobem označili "vědci" citrón za zásadotvorný. Nejsem si jistá, jestli náhodou už citrón nezměnil svou zásaditost na kyselost. Je přece kyselý. Vtahuje energii, kterou potřebujeme dostat na povrch, dovnitř. Po nemoci přichází další příznaky. Je to stále ta původní nemoc.

Od malička i v létě jsem zvyklá snídat teplé do žaludku. I když si mixuji koktejl Herbalife, piju ho vlahý. Ne horký, abych nezničila protein. Na tvorbu vnitřního tepla jsou, když neholdujete nutričně vyvážené stravě v podobě Herbalife zdravých jídel, vývary, kaše; dr. Susan Bowerman nás nabádá na koření. Každé jídlo kořenit. Koření obsahuje fytoživiny. Nejsou to ani vitamíny, ani minerály, ani makroživny, jsou to látky z rostlinných zdrojů s pozitivním vlivem na metabolismus a s ochranným dopadem na zdraví.

Pokud na vás něco sedne, nepotlačujte pocení. Žádné paraleny a jiné jedy, které matou tělo. Při pocení se tělo uzdravuje. Vytlačuje energii zanesenou škodlivinami (bakteriemi, mikroby) na povrch kůže a odtud z organizmu ven. Pokud proces potlačíme, abychom mohli zítra do práce, nevyplatí se to. Koledujeme si o nepříjemné následky v podobě vleklých bronchitid nebo rým. Můžeme si koupit bylinné mazání, třeba s názvem jezevčí sádlo, natírat hruď, krk, nos…

Na podzim máme chodit co nejdéle v letním, na jaře co nejdéle v zimním. Nezapomínejme, že naši předci nosili beranice, plédy, šály, rukávníky… A my? Poletujeme bez ničeho. Do tepla, do zimy…

Chraňme si tělo. Součástí jsou i ruce. Dle čínské medicíny do nás vnikají choroboplodné zárodky přes nos a ústa. V zimě kůží. Nezahrávejme si. Děkujme tělu. Nosme ponožky, rukavice, šály, čepice.

Nebrblejme, radujme se. Hezky zchlaďme svou mysl. Čínské učení upozorňuje, že v chřipkovém období bychom si měli dát pozor na emoční vypětí. Přehřívá náš systém; pokud do takového terénu vtrhne chlad, exploduje nemoc i při sebemenším impulzu mnohem silněji.

A hlavně – odpočívejme. Nepracujme příliš.

S Luckou jsme strávily krásné odpoledne v chaloupce. Volá Linda, co si u nich zapomněli.

- Už se vracet nebudeme. Necháme si to u vás. Aspoň máme důvod přijet. My jsme teď totiž s Irenkou na chalupě.

Řehtáme se. Jdeme rozbředlou zahradou zpět do domu. Někdo jede sto kiláků. My přejdeme zahradu. Míša má faktury vystavené. Pracoval tu, zatímco my jsme si hrály. Loučení. Dominik se ještě vrací od auta pohladit Mourka. Dojemné.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-12-08-uz-to-konci

Bylo to krásné. A zas si to zopakujeme. Zažili jsme páteční bílou nádheru v nížině i v Janských Lázních na Trautenberkově poudačce. Ach! Poučné. Milé.

Včera si Míša s Lindou zalyžovali. Oslavili jsme výročí jejího dnešního vstupu na planetu. Ráno si ještě zahráli s Domčou pexeso. U nás jsme byli "na chalupě".

Odjíždějí. Sem se vláčeli pět hodin. Domů to zvládli za dvě a půl.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-12-08-kocky-uz-zas-maji-svuj-klidek

Kitty v horském domě prý kladla otázku:

- Už jsou pryč? Už mohu do jejich prostor? To je moje!

A naše kočky taky oživly. Už mají zas svůj klid. Své jisté rituály.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-12-08-maslo

Mám dvě misky smetany sebrané z mléka. Jdu vyrobit máslo. Pěkná hrouda. Senzační. Mé máslo. Totiž mléko od Milky se vůbec nepřipálí. Netvoří na dně škraloupovou připečenou vrstvu jako mlíčko od farmáře.

https://www.rajce.idnes.cz/irenkah/album/2024-12-08-v-chaloupce-a-domu

Vracím se do chatičky. Teploučko. Sklízím naše včerejší pomůcky z cvičení intuice. Chvilku si lehám na gauč. Mám tu slečnu Žofku. Nelíbí se jí tu. Naříká. Chovám ji. Chvíli si lebedí na židli. Nespouští ze mě oči. Po chvíli mě vzbudí. Chce vyskočit na okno. Blbka. Nejde to. Tak aspoň ze židle civí do osvětlené zahrady.

- Žofi, ještě setřu. A jdeme za páníčkem.

Připravit mu svačinku. Uvařit na zítra čajík do termosky – aby se prohřál.

Dobrou noc!